Węgiel ekogroszek – co to jest?

Węgiel ekogroszek luzem

Węgiel ekogroszek

Ekogroszek jest paliwem stałym produkowanym z węgla kamiennego powstającym przez kruszenie grubego węgla. Skruszony węgiel przepuszczany jest przez sita co zapewnia otrzymanie ziaren o frakcji od 5 do 25 mm. Po procesie kruszenia ekogroszek jest płukany w celu pozbycia się miału. Ekogroszek wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki. W Polsce jest tylko kilka kopalń posiadających złoża nadające się do produkcji ekogroszku. Oprócz niskiej zawartości siarki węgiel używany do produkcji ekogroszku musi spełniać również inne rygorystyczne wymagania. Bardzo ważnym parametrem jest niska zdolność do spiekania, odpowiednie temperatury mięknienia i spiekania popiołu oraz mała zawartość części niepalnych czyli popiołu.

Ekogroszek przeznaczony jest do produkcji energii cieplnej w niskoemisyjnych kotłach retortowych z podajnikiem na ekogroszek. Piece wyposażone w palnik retortowy emitują do atmosfery niewielkie ilości tlenków siarki i tlenku węgla. Spalanie odpowiedniej jakości ekogroszku w kotłach retortowych spełnia wymagania ochrony środowiska. Ekogroszek nazywany jest również opałem ekologicznym, lecz nie każdy. Do miana opału ekologicznego można zaliczyć tylko ekogroszek posiadający świadectwo badania na „znak bezpieczeństwa ekologicznego”

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ekogroszek, kocioł na ekogroszek, kotły co, kotły na ekogroszek, ogrzewanie, piec na ekogroszek, piece co, piece na ekogroszek, Uncategorized, węgiel ekogroszek i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s