Ekogroszek czy pelet?

ekogroszek_bannerCo to jest ekogroszek?

Ekogroszek powstaje z wyselekcjonowanych gatunków węgla kamiennego. Granulacja ekogroszku w granicach od 5 do 25 mm bez zawartości miału gwarantuje bezawaryjną pracę kotła retortowego z podajnikiem ślimakowym. Ekogroszek powinien charakteryzować się wysoką kalorycznością i niską zdolnością do spiekalności oraz małą zawartością popiołu i siarki. Zbyt wysoka zawartość siarki przyspiesza korozję kotła.

pellets-lavaCo to jest pellet?

Pellet to granulki w postaci walca o średnicy 6 lub 8 mm produkowane z biomasy. Do produkcji peletu używa się trocin drzewnych, łuski słonecznika, słomy itp. Produkcja pelletu polega na sprasowaniu biomasy w małe granulki bez użycia klejów i dodatków chemicznych. Do ogrzewania domów w kotłach małej mocy używa się pelletu produkowanego z  trocin drzewnych wg. wymogów normy EN 14961-2. Pellet produkowany z trocin drzewnych powinien posiadać wartość opałową ok. 19 000 kJ/kg. Pellet produkowany z pozostałej biomasy o niskiej wartości opałowej używany jest w energetyce.

Zalety i wady:

Ekogroszek:
Największą zaletą jest obniżenie kosztów ogrzewania. Największą wadą jest brud w kotłowni i duża ilość popiołu. Węgiel jest paliwem nieodnawialnym.

Pellet:
To ekonomia i ekologia. Pellet to odnawialne źródło energii. Emisja dwutlenku węgla podczas spalania pelletu jest równa ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez drzewo podczas jego wzrostu. Zaletą jest niewielka ilość popiołu (po spaleniu 1 tony pelletu pozostaje ok. 5 kg popiołu), który może zostać użyty jako nawóz, czysta kotłownia i zapach spalanego drewna w domu. Te zalety i świadomość proekologiczna powodują gwałtowny wzrost popytu na pellet w Polsce.

Ogrzewanie na ekogroszek czy pelet?

Konsekwencją wyboru rodzaju opału będzie zakup odpowiedniego kotła. Na rynku dostępne są kotły do spalania:
– tylko ekogroszku,
– tylko pelletu,
– ekogroszku lub pelletu.

Czy najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór uniwersalnego kotła na ekogroszek i pellet? Chyba nie, w kotłach na ekogroszek i pellet ogrzewanie pelletem będzie droższym rozwiązaniem od stosowania ekogroszku. Kotły służące tylko do spalania pelletu są bardziej ekonomiczne od uniwersalnych na ekogroszek i pellet. Koszty ogrzewania domu kotłem pelletowym są takie same jak kotłem na ekogroszek przy stosowaniu ekogroszku. Jednak uniwersalne kotły do spalania ekogroszku lub pelletu zapewniają większe bezpieczeństwo. Przy występujących na rynku chwilowych brakach dobrej jakości ekogroszku lub pelletu w okresie wzmożonego popytu można kupić dostępny w danej chwili opał. Więc jaki kocioł wybrać, zapraszamy do dyskusji.

stelmet_olimp_lava

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ekogroszek, kocioł na ekogroszek, kocioł na pelet, kocioł na pelety, kocioł na pellet, kotły co, kotły na ekogroszek, kotły na pellet, ogrzewanie, ogrzewanie na ekogroszek, ogrzewanie na pelet, ogrzewanie na pelety, ogrzewanie na pellet, pelet, pelety, pellet, pellet Lava, pellets, piec na ekogroszek, piec na pelety, piec na pellet, piece co, piece na ekogroszek, piece na pellet, Uncategorized, węgiel ekogroszek i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Ekogroszek czy pelet?

 1. Ekologia tak!!! - a gdzie dotacje? pisze:

  Paliłem ekogroszkiem, po spróbowaniu peletu nigdy nie wrócę do ekogroszku. Trochę drożej, ale czysto i ekologicznie. Brakuje dotacji ze strony gmin za używanie ekologicznego paliwa. Na zakup kolektorów słonecznych wprowadzono dotacje. Może doczekamy się też dotacji na zakup kotłów ekologicznych do palenia peletem?
  ecox

  • beny1300r!wp.pl pisze:

   Witam jaką posiada Pan powierzchnie domu i przy jakich warunkach pogodowych te 22 stopnie ? z góry dziekuję za odpowiedz:)

 2. Marysia pisze:

  Rozmawiałem z dystrybutorem piecy, podobno coraz częściej ludzie decydują się na tą instalację lub przerabiają piece olejowe na pellety. Czy ktoś przystosowywał piec olejowy na pellety ?

  • Henryk Szylar pisze:

   Ja przystosowałem piec buderus G-115 .Zamontowałem palnik kostrzewy na pelet, w drzwiczkach trzeba wyciąć otwór kwadratowy .Super się sprawdziło orzgewanie peletem

 3. gapek pisze:

  Wybrałem piec na pellet. Jestem z małopolski, jest to tutaj mało popularne (stare przyzwyczajenia węglowe wygrywają). Nigdy nie zamienię na ekogroszek który mają sąsiedzi. Jest czysto, pachnie. Finansowo wychodzimy 20% drożej niż sąsiedzi, zamiast 2000 zł płacimy 2400 zł ale naprawdę warto. Mamy w domu 22 stopnie zimą i jesteśmy mega zadowoleni.

  • beny1300r!wp.pl pisze:

   Witam jaką posiada Pan powierzchnie domu i przy jakich warunkach pogodowych te 22 stopnie ? z góry dziekuję za odpowiedz:)

   • Youraz pisze:

    Są coraz bardziej nowoczesne kotły na pellet 93% wydajności !00% automatyki tylko dosypujesz pellet i tyle ,sam się rozpala sam się gasi utrzymując zadaną temperaturę .Ekonomicznie dorównuje piecom na eko groszek

 4. Sznurek9 pisze:

  Też nie zamieniłbym pelletu na ekogroszek. mam kocioł Kołtona przeznaczony tylko do spalania pelletu, korzystam z niego już 2 rok, ma wysoką sprawność energetyczną (91%) i dwie komory spalania, a popiołu zostaje naprawde niewiele. Kocioł do pelletu jak i sam pellet są droższe od ekogroszku, ale chyba warto kase przeznaczyć na to, co mniej szkodzi środowisku. Jak napisal Youraz, 100% automatyki to bardzo wygodna sprawa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s